Milí študenti,

na uľahčenie štúdia slovenského jazyka a literatúry Vám odporúčame zaujímavé projekty:

Baštrng Michal Kubovčík – https://www.youtube.com/channel/UCibm2mYiQwPhiN8Gy12TpQg/featured
Povinná literatúra. Pre veľa z nás je toto slovné spojenie strašiak Do týchto temných a mútnych vôd povinného čítania sa rozhodol skočiť slovenský herec Michal Kubovčík. Ale aj keď práve nepatríte do skupiny milovníkov povinnej literatúry (ale zároveň chcete byť v obraze), máte zmysel pre humor a nepohrdnete ani štipkou satiry, Baštrng by ste rozhodne nemali prehliadnuť. Cieľom tohto projektu je ponúknuť svojský a originálny pohľad na vybrané témy učiva. Okrem už spomínaného povinného čítania vo videách prostredníctvom stand-upu, animácie, komixu, bábkovej či činohernej scény približujú vybrané udalosti z histórie, ale priestor dostávajú aj anatómia, matematika, fyzika a chémia. Baštrng si nevedia vynachváliť obe strany spoza katedier – či už učitelia, ale aj samotní študenti, ktorí aj vďaka tomuto počinu úspešne zvládli maturitnú skúšku.

Apple tree studying – https://www.youtube.com/playlist?list=PLd50bGEPktV3oBF5v01XJO7jhZT9U64Zf
Obsahy diel v audiovizuálnej podobe. ATS sa popisujú nasledovne: „Sme študentský projekt, ktorý vytvára náučné videá. Nadávať na to, že je škola nudná je ľahké. Spraviť však aspoň malý krôčik k tomu aby nebola je omnoho náročnejšie. My sme si vybrali tú ťažšiu, ale o to vzrušujúcejšiu cestu.“

Maturita s Hashtagom – https://www.youtube.com/channel/UCCA79G6GRqCzS-W4aptY_eQ
Hashtag.sk ti prináša unikátny maturitný podcast. Zaujímavo spracované maturitné okruhy, ktoré ti pomôžu ozrejmiť všetko, čo potrebuješ na maturitu zo slovenskej literatúry. Videá o dielach nájdes aj na youtube.

Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV – https://slovnik.juls.savba.sk/
Slovníky v elektronickej podobe.

Učebnice z vydavateľstva OrbisPictusIstropolitanahttps://kniznica.orbispictus.sk/category/stredne-skoly/
rôzne učebnice k dispozícii online (nielen zo SJL a literatúry), napr. Ťahák Literatúra – ľahká cesta k maturite

Všetky učebnice nájdete na tomto webe: https://edicnyportal.iedu.sk/Briefcase
Štát na drese edičného portálu sprístupnil zadarmo pre žiakov, rodičov a učiteľov až 588 titulov od 14 vydavateľov. Na vyššie uvedenom webe sa stačí prihlásiť všeobecnými prihlasovacími údajmi Meno: ucebnica@iedu.sk Heslo: ucebnica a následne si môžete stiahnuť taký obsah, ktorý je pre vás relevantný. Súbory PDF viete otvoriť okamžite po prihlásení. Súbory PPDF sa dajú otvoriť cez aplikáciu Microsoft Azure Information Protection Viewer z dôvodu vyššej ochrany autorských práv.

Slovenská akadémia vied vzdeláva žiakov https://www.youtube.com/playlist?list=PLnoxuocIGZfQaksGrgHeWRP5PLmW4PKaW

Slovenská akadémia vied spúšťa projekt SAV vzdeláva žiakov. Vedci hľadajú možnosti, ako v tomto období pomôcť žiakom, učiteľom a rodičom, a tak pripravujú vzdelávacie videá, ktoré poslúžia ako doplnok k vyučovaniu na diaľku. SAV ponúka vzdelávací obsah rôznych predmetov (o.i. aj z literatúry). Prezentované témy sú v súlade so školskými osnovami. SAV bude postupne plniť obsah.

Na podstránkach nášho webu nájdete aj niektoré z materiálov pre našich študentov:

  1. ročník https://www.hosnz.sk/?page_id=25278

Prajeme poučné sledovanie.

Mgr. Kristián Kovács

%d blogerom sa páči toto: