Svetový deň darcov krvi vs. naši žiaci

Svetový deň darcov krvi každoročne pripadá na 14. 6. Inak to nemohlo byť ani tento rok. Je to obrovská udalosť, ktorá je podporovaná Svetovou zdravotnou organizáciou ( WHO), ako aj Medzinárodnou federáciou Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Tento rok sa oslavovalo 20. výročie a celý deň smeroval k vyjadreniu poďakovania všetkým darcom na našej planéte.
Už od nepamäti ľudia považovali krv za zázračnú a pripravovali z nej nápoje, ktorým prisudzovali nadprirodzené schopnosti. Verili, že im prinavrátia mladosť, či krásu. Pravdou však zostáva, že je to bez pochybností najdôležitejšia tekutina, ktorá môže kolovať v našich žilách.
Málokto vie, že prvá transfúzia sa uskutočnila už v roku 1667 Jeanom Baptistom Denisom, ktorý bol dvorným lekárom Ľudovíta XIV. Liečil mladíka so zimnicou a na jeho transfúziu použil krv z mladého jahniatka. Mládenec nielenže prežil, ale aj prospieval. No nie všetky ďalšie zákroky boli úspešné. Po jednej z neúspešných transfúzií, keď človek prišiel o život, bola transfúzia v roku 1670 zakázaná.
Až oveľa neskôr sa zistilo, v čom spočíval hlavný problém. Na začiatku 20. storočia biológ Karl Landsteiner objavil tri krvné skupiny a zdôraznil nebezpečenstvo pri transfúzii nekompatibilnou krvnou skupinou.
O niečo neskôr, nezávisle od Landsteinera, objavil Jan Janský, český psychiater, štyri krvné skupiny. Jeho meno nesú aj medaily, ktoré sa rozdávajú niekoľkonásobným bezpríspevkovým darcom krvi.
Nuž, a tento rok v našom malebnom mestečku Nové Zámky, bol uskutočnený výjazdový odber priamo v centre nášho mestečka, na mestskom úrade. Ako sa vyjadril primátor nášho mesta Otakar Klein: „Rozhodnutie darovať krv môže zmeniť osud iného človeka a zachrániť mu život.“
Počas Svetového dňa darcov krvi 14. júna 2024 v čase od 8:00 do 14:00 hod. tento šľachetný čin mohli uskutočniť aj v priestoroch mestského úradu.
Naši žiaci sa nielenže rozhodli podporiť túto akciu a ušľachtilo darovali svoju najvzácnejšiu tekutinu, aby niekomu zachránili život, ale svet chceli zlepšiť aj inak. Skupinka mladých dievčat v rámci svojej činnosti v študentskej firme počas hodín aplikovanej ekonómie odbor obchod a podnikanie mali nápad. Vymysleli, že spolu s deťmi z autistického centra vyrobia kľúčenky, ktoré budú ponúkať darcom. Výťažok z predaja poputoval priamo do tohto zariadenia.
A aby sme rozšírili ušľachtilé činy našich študentov, nedá mi nespomenúť, že dvaja naši žiaci z odboru hotelová akadémia boli v tento deň počas celej tejto akcie mestskému úradu, ako aj všetkým dobrovoľným darcom krvi nápomocní a pomáhali pri obsluhe s občerstvením.
Všetkým našim študentom zo srdca ďakujeme.