Vzácna návšteva na našej škole

Dňa 13. decembra 2022 sa v priestoroch našej školy na Slovenskej ulici konalo jedno výnimočné podujatie. Navštívil nás výnimočný človek. Maroš Kudlík je rodákom z Komárna. Ako štrnásťročnému mu bola diagnostikovaná pomerne agresívna forma rakoviny. Tá zasiahla mäkké tkanivo dolnej pravej končatiny. Nasledovala amputácia predkolenia. Eufóriu z návratu do bežného života predbehla recidíva choroby. Druhá amputácia zobrala vtedy sedemnásťročnému Marošovi komplet pravú nohu. Čím si musel prejsť a ako sa s nepriazňou osudu vysporiadal, podrobne opísal našim žiakom. Hneď po ukončení prezentácie nastala búrlivá diskusia a beseda, kde Maroš odpovedal na rôzne otázky zvedavých žiakov. Neskôr sa všetci presunuli do telocvične, kde ich Maroš rozpohyboval a ukázal, že nemožné je iba jednou z možností.

Maroš sa po druhej amputácii na podnet jedného kamaráta prihlásil na preteky SPARTAN RACE do Nitry. To sa písal rok 2016. Ako telesne hendikepovaný športovec zvládol trať s rozličnými nástrahami nad očakávanie. Z nevinnej zábavy sa stal životný štýl. Začal sa pravidelne zúčastňovať pretekov a trénovať . Jeho zbierku do dnešného dňa tvorí 56 medailí pre finišmana na rôznych tratiach od šprintu po ultra. Pretekal aj v Maďarsku, Slovinsku, či dokonca naposledy v Abú Zabí (Abú Dabí, hlavné mesto Spojených arabských emirátov).

Okrem toho absolvoval Medzinárodný maratón mieru v Košiciach a vystúpil na náš najvyšší vrch Gerlach. Svoju myseľ nastavil tak, že telesný hendikep je pre neho výhodou. K životu a športu má až nákazlivo pozitívny prístup. Životným príbehom sa snaží motivovať ľudí rôznych vekových skupín.

Súťaže typu Spartan sa konajú v rôznych terénoch na rôzne dlhých tratiach s rôznymi prevýšeniami. Úlohou pretekára je počas behu absolvovať predpísaný počet prekážok, napr. plazenie sa v blate, rúčkovanie na lane ponad riekou, hod oštepom na cieľ atď. Ak pretekár prekážku neprekoná podľa pravidiel, nasleduje trest v podobe porcie špeciálnych cvikov tzv. angličákov.

Veľké poďakovanie patrí p. zástupkyni Mgr. Eurydike Stankovičovej za sprostredkovanie a organizáciu besedy. Taktiež aj pedagógom PaedDr. Marekovi Ölveckému a Mgr.Marcelovi Šimunekovi za prípravu prednáškovej miestnosti, resp. telocvične.

Marošovi Kudlíkovi ďakujeme za príjemne strávený predvianočný čas a prajeme mu veľa športových i osobných úspechov.

Mgr. Pavol Sáraz HOSNZ

 

%d blogerom sa páči toto: