Imatrikulácie

Milí žiaci!

Rada by som vám priblížila, ako prebiehal pre nás prvákov slávnostný deň, ktorý sme mali v rámci Dňa študentov – Imatrikulácie, dňa 16. novembra.

Imatrikulácia je slávnosť, pri ktorej je študent prvýkrát zapísaný do pomyselnej školskej matriky – imatrikulovaný, teda sľubuje. Je to slávnostné uvedenie do cechu študentského. Jej súčasťou je imatrikulačný sľub.

Vzhľadom na pandemickú situáciu bol tentokrát sľub prednesený len v rámci jednej triedy. Počas štvrtej a piatej vyučovacej hodiny nás prekvapila skupinka štvrtákov zo 4.D triedy, ktorá nám pomohla pomocou slávnostného sľubu zimatrikulovať. Od školy dostal každý jeden prvák balíček, v ktorom boli dobroty a notes, kde na prvej strane pre nás tretiaci z 3.C triedy zanechali personalizovaný odkaz. Dostali sme aj kľúčenku s menom a pero s logom školy, ktorým sme slávnostne podpísali imatrikulačný sľub. Nesmieme zabudnúť ani na farebný respirátor, ktorý sponzorsky pre nás poskytla COOP Jednota SD Nové Zámky.

Darčekom sme sa všetci potešili. Ale rozhodujúcou je pre nás nová myšlienka, že sme niekam zapadli. Tak ako všetci, aj prváci by chceli niekam patriť, niekam zapadnúť. Nie je jednoduché po základnej škole nabehnúť na systém stredoškolského vzdelávania. Iní učitelia, iné nároky, iní kamaráti…

Prváci sa snažia  zvyknúť si na nové prostredie, snažia si vytvoriť si vlastnú identitu osve, ale aj v skupine. Ich nová trieda je pre nich nová rodina, ich nová škola je pre nich nové ihrisko. No a slávnostným sľubom sa zaviažu, že si budú plniť školské povinnosti ako sa na stredoškoláka patrí.

Každý jeden žiak by mal byť pyšný, že chodí na svoju školu, mal by šíriť jej dobré meno, mal by byť vďačný za štúdium a byť hrdý na to, že je súčasťou takého kolosu, ako je táto škola!

 

%d blogerom sa páči toto: