Novozámocká hotelka v spoločnosti špičkových someliérov

Novozámocká hotelka v spoločnosti špičkových someliérov

Elitná vinárska súťaž v Château Belá

Na svete existuje množstvo rôznych súťaží vína a destilátov, ale len niekoľko z nich patrí do skupiny špičkových medzinárodných podujatí, ktoré spĺňajú prísne kritériá Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) a Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED). Slovenská súťaž vín DANUBE WINE CHALLENGE, ktorá sa konala v Château Belá, splnila mimoriadne prísne kritériá pre prijatie do elitnej skupiny.

Mimoriadnou  devízou Danube Wine Challenge bola hodnotiaca porota, ktorá bola zložená prevažne zo zahraničných vinárskych osobností. Za všetkých treba spomenúť najmä dvoch zahraničných expertov. Elizabeth Gabay MW, pôvodom z Veľkej Británie, v súčasnosti žije a pôsobí vo francúzskej Provence, je uznávanou odborníčkou na ružové vína a venuje sa tiež problematike vín zo strednej Európy. Fernando Gurucharri, prezident Únie degustátorov Španielska a organizátor súťaže Bacchus Madrid, zastupoval na Danube Wine Challenge organizácie OIV a VINOFED (je jej viceprezidentom). Spolu s nimi zasadli v súťažnej jury  špičkoví degustátori z Francúzska, Talianska, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Srbska, Grécka, Mexika, Českej republiky a Slovenska: enológovia, vinári, someliéri, vinárski žurnalisti a obchodníci s vínom.

 Ide teda o top podujatie nielen na Slovensku, ale aj v rámci Strednej Európy. Organizátori zároveň prispeli k zviditeľneniu tejto doposiaľ neobjavenej destinácie vinárskej turistiky a agroturistiky, ktorá ponúka aj ďalšie atrakcie pre ľudí túžiacich poznávať históriu a objavovať krásy našej krajiny. Súťaž bola otvorená pre všetky vína, domáce aj zahraničné. Bola vynikajúcou príležitosťou pre slovenských producentov, ktorí tentoraz nemuseli posielať svoje vína do zahraničia, svetoví experti ich prišli hodnotiť k nám.

Celkovo porotcovia hodnotili viac ako 500 vín z 11 krajín. O vysokej kvalitatívnej úrovni tohto ročníka Danube Wine Challenge svedčí, že mnoho vín, ktoré spĺňali kritériá pre striebornú medailu, zostali bez ocenenia. Slovenskí vinári si zo súťaže odnášajú 8 veľkých zlatých, 72 zlatých a 13 strieborných kovov.

Partneri podujatia:   Hotel Chateau Béla, Slovakia Travel, RONA, Wein Burgenland, Purgina, Bóna Labels, SOŠ hotelových služieb a obchodu Nové Zámky, EVIRS, SVA, Národní vinařské centrum, Bricol, Real K, Chateau Rúbaň, Lucka – tvoj vodný svet, Caffé Trieste, ZAX – hand made chocolate, Vinohrady Jasová, Martin Sloboda,…

 

SME STÁLE SKVELO PRIPRAVENÍ

Súčasťou tohto významného podujatia bola aj naša škola Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch, hoci nie v pozícii poroty či súťažiacich. Niekoľko našich študentov malo možnosť pod dozorom pedagóga predviesť svoje zručnosti a byť nápomocní špičkovým medzinárodným degustátorom zo šestnástich krajín sveta.

Keďže z mnohých našich žiakov sú už dnes významní someliéri, nie je náhodou, že organizátori si na spoluprácu vybrali práve našu školu. „So školou sme začali spoluprácu pred dvomi rokmi, keď sme bojovali o priznanie patronátu OIV a členstvo vo VINOFED. Boli sme nadšení profesionálnym prístupom zo strany pedagogického vedenia i samotných študentov,“ povedala výkonná riaditeľka tohto projektu, enologička a medzinárodná degustátorka Edita Ďurčová.

Zákazníci čoraz viacej preferujú kvalitu nielen v jedle, nápojoch, ale aj v ich príprave a obsluhe. Kvalifikovaný personál v gastronómii je preto čoraz viac vyhľadávaný a tento trend je na vzostupe. Dobrý „hotelák“ by mal vedieť nielen profesionálne obslúžiť, ale aj poradiť s výberom jedla a párovaním nápojov. Snahou našej školy je pripraviť žiakov podľa aktuálnych potrieb stále náročnejších požiadaviek v oblasti gastronómie.  „Novozámockí hoteláci sú skvelo pripravení po odbornej stránke, takisto ich vystupovanie, ochota spolupracovať a učiť sa,“ hodnotí našich žiakov riaditeľka podujatia, čo nás veľmi teší a motivuje pracovať na sebe ďalej.

A aký by mal byť dobrý someliér? “Ja osobne kladiem veľký dôraz na neustále vzdelávanie, prácu na sebe, flexibilitu a tiež na výchovu v zmysle, že someliér nesmie byť arogantný a nikdy sa nesmie vyvyšovať nad hosťa, nesmie sa mu snažiť nanútiť svoj názor, nasilu predať produkt. Musí mať dobré vystupovanie, mal by byť pokorný,  ale nie vtieravý a ponížený. Skrátka, mal by byť osobnosťou, pri ktorej hosť cíti, že mu chce poradiť tak, aby jeho eno-gastronomický zážitok bol čo najlepší.

Igor Štumpf, prezident súťaže Danube Wine Challenge, k tomu dodal. „Veríme, že budúci rok bude naša spolupráca ešte lepšia a dúfame, že sa z nej vyvinie dlhodobé partnerstvo, ktoré bude prospešné pre obe strany.

 

SKÚSENOSTI ZÚROČIA

Byť súčasťou technického tímu, na čele s výkonnou riaditeľkou Editou Ďurčovou, prezidentom súťaže Igorom Štumpfom, technickým riaditeľom Lukášom Bertom, nám bolo potešením a veľkou cťou. Táto pracovná skúsenosť nás posúva ďalej v odborných vedomostiach a zručnostiach,“ hovorí pedagogička Blažena Felvidékyová.

Vďaka tejto príležitosti môžu naši študenti napredovať, čo potvrdila aj tretiačka Diana Csemezová. „Možnosť nakuknúť do zákulisia tejto perfektne organizovanej súťaže má málokto. Pochádzam z „vinárskej“ rodiny, takže ochutnávky vína mi nie sú cudzie, ale na tento zážitok budem dlho spomínať a tu získanú skúsenosť budem môcť zúročiť aj pri ďalších mojich aktivitách.“

Za pravdu jej dáva aj Natália Nagyová.Danube Wine Challenge mi otvorila mnoho ďalších dvier do sveta vína, o ktorých som ani nevedela, že existujú. Akcia sa mi veľmi páčila, bolo to všetko na profesionálnej úrovni a za tie tri dni som sa naučila veľmi veľa nových vecí.“

Získané skúsenosti pomohli rozšíriť obzory aj Sofii Baráthovej. „Dlhšie sa na škole venujem baristke a barmanstvu. Táto skúsenosť bola pre mňa niečo nové. Priznám sa, že ísť prvýkrát obslúžiť porotu bolo veľmi napínavé a mali sme menší stres. Porota  z celého sveta ochutnávala vína. A my sme to celé sledovali. Táto akcia mi dala nový pohlaď na svet vina a je viac ako jasné, že by som sa chcela venovať aj vínu.“