LUKOSTRELKYŇA Z HOTELOVKY

Dvanásteho septembra v tomto roku bol krásny slnečný a trošku aj horúci deň. V jednom z mnohých nádherných lesíkov na Duchonke sa skrýva za kmeňom stromu atrapa srnky. Po chvíľke ticha vzduchom presviští šíp a bezpečne ju zasahuje. Bol vystrelený z luku CYNTHIE HÁZELMAYEROVEJ, ktorá sa práve stáva slovenskou šampiónkou.

HOTELÁČKA VYNIKÁ V NETRADIČNOM ŠPORTE

CYNTHIA HÁZELMAYEROVÁ pochádza z Hurbanova. Na našej škole študuje druhým rokom odbor hotelová akadémia. Okrem študijných povinností sa veľmi úspešne venuje netradičnému športovému odvetviu – 3D LUKOSTREĽBA. Po nedávno skončených olympijských hrách v Tokiu sa v športovej obci skloňovalo hlavne meno Alexandra Longová. Tá sa však venuje športovej lukostreľbe. 3D lukostreľba /simulovaný lov lukom/ spočíva v strieľaní na terče modelov zvierat v životnej veľkosti. Tie sú vyrobené zo špeciálneho materiálu a sú rozmiestnené vo svojom prirodzenom prostredí – lese. Úlohou strelca je triafať ich z predpísanej vzdialenosti, ktorá sa určuje podľa typu luku. Cynthia používa longbow /z anglického slova dlhý luk/. Terče zostreľuje drevenými šípmi, ktoré si zvykne sama navrhovať a aj svojpomocne upravovať.

Z KRÚŽKU AŽ K TITULU MAJSTERKY SR

Všetko to začalo zvedavosťou, keď sa na začiatku deviateho ročníka ZŠ v Hurbanove dozvedela o vzniku nového záujmového krúžku pod vedením Juraja Sviteka a Rudolfa Michalíčeka. Prihlásila sa spolu s kamarátkou Luciou a 3D LUKOSTREĽBA im učarovala. V začiatkoch jej veľmi pomohol Imrich Csontos a veľkou oporou sú jej aj matka s nevlastným otcom. Stala sa členkou lukostreleckého oddielu ZLATÝ JELEŇ HURBANOVO. Poctivá tréningová práca sa začala prejavovať aj na výkonoch v súťažiach. Cynthia sa vo svojej disciplíne postupne prepracovala do slovenskej špičky. Vyvrcholilo to ziskom titulu MAJSTERKY SR 2021. Okrem tohto úžasného úspechu si veľmi váži aj víťazstvo vo finálovom kole JUŽNEJ PAŤKY a najlepšia bola aj v konečnom zúčtovaní série 3D WEST CUP. Aj napriek týmto fantastickým úspechom nehodlá zaspať na vavrínoch. Jej športovým cieľom pre budúcoročnú sezónu je kvalifikovať sa na svetový šampionát do Slovinska.

OLYMPIÁDA? ASI NIE

K možnej účasti na hrách pod piatimi kruhmi v budúcnosti je však skeptická. Podľa jej slov rozdiel medzi športovou a 3D lukostreľbou je obrovský. „Sú to takmer dva odlišné športy. Luky, terče, technika streľby, atď. sú diametrálne odlišné.“

P.S. Cynthia sa 5 rokov venovala hádzanej, s ktorou kvôli problémom s kolenami prestala. Veľmi rada maľuje a vo voľnom čase si so záujmom prečíta literatúru v anglickom jazyku. V lukostreľbe ale aj v škole jej želáme veľa úspechov.

Pavol Sáraz  HOSNZ

%d blogerom sa páči toto: