Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy – Barista Junior 2018

V dňoch 20. a 21. marca 2018 sa konal v priestoroch našej školy na Slovenskej ulici už 10. ročník Majstrovstiev  Slovenska v príprave kávy. Organizátorom súťaže Barista Junior 2018 bola naša škola SOŠ hotelových služieb a obchodu Nové Zámky v spolupráci so Školou baristu pána Stanislava Cibuľu. Súťaže sa zúčastnilo 17 súťažiacich z 11 stredných škôl z celého Slovenska.

Súťaž sa začala v utorok 20. marca 2018 popoludní skúškou kávovarov a testom, v ktorom si súťažiaci preverili teoretické znalosti o káve. Po teste nasledovala zaujímavá prednáška známeho cestovateľa a odborníka na gurmánsku kávu Michala Šturca. Pán Šturc pomocou kávy spoznával svet, stretával sa so zaujímavými ľuďmi, nielen na plantážach, ale aj v kaviarňach, reštauráciách a hoteloch.

Po pútavom rozprávaní zaujímavých príbehov pána Šturca nasledovala recepcia, na ktorej sa mali možnosť zoznámiť organizátori, súťažiaci, pedagógovia s komisármi. Hostí privítal  zástupca riaditeľa Ing. Ján Radošovský. Občerstvenie na recepciu pripravili žiaci našej školy pod vedením majstrov odborného výcviku. Všetkým hosťom veľmi chutilo a celý večer prebehol v príjemnej atmosfére.

V stredu 21. marca 2018  súťaž oficiálne otvorila Ing. Alžbeta Krištofíková, súťažiacich a všetkých prítomných hostí privítal riaditeľ školy Ing. Miroslav Bohát. Po organizačných pokynoch odborného garanta súťaže, pristúpili prví súťažiaci ku kávovarom.

Súťažný čas bol 15 minút. V tomto časovom limite súťažiaci musel pripraviť a predložiť chuťovým komisárom 4 porcie espressa, 4 porcie cappuccina, 4 porcie alkoholického alebo nealkoholického nápoja s použitím espressa. Súťažiacich povzbudzovali a výbornú atmosféru vytvárali spolužiaci, sprievodné tímy a aj celé publikum.

Na priebeh a regulérnosť súťaže dohliadala odborná porota, zložená zo špičkových odborníkov v oblasti baristiky. Predsedom poroty bol Stanislav Cibuľa, ktorý káve zasvetil svoj život a svoje skúsenosti odovzdáva každý rok na baristických kurzoch aj žiakom našej školy.

Porota udelila ceny za 1., 2., 3. miesto, cenu za najlepšie cappuccino, cenu za cappuccino latte art, za najlepšie espresso, za najlepší nealkoholický a alkoholický nápoj, za najlepšiu prezentáciu, najlepší test a za nováčíka súťaže.

Našu školu reprezentovali traja súťažiaci Jadranka Jakabová z V.A, Pavel Kuruc a Gabriel Oravek zo IV.B triedy. Súťažiacich pripravovala Mgr. Blažena Felvidékyová veľmi úspešne, pretože Majsterkou Slovenska súťaže Barista Junior 2018 sa stala práve naša žiačka Jadranka Jakabová a ocenenie za nejlepší nealkoholický nápoj bol udelený Pavlovi Kurucovi. Víťazom srdečne blahoželáme.

%d blogerom sa páči toto: